Her şey bir HAYAL'le Başlar...
Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin
Hoşgeldiniz
TEL: 0352 223 89 89
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bobath Terapi Nedir?

Bobath Konsepti – Nörogelişimsel Terapi Yöntemi (NDT)

 

Günümüzde en çok kullanılan geçerliliği bilimsel olarak kanıtlanmış tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de uygulanan terapi yöntemi Bobath yaklaşımıdır. Fizyoterapist Bertha Bobath ve eşi nöropskiatrist Karel Bobath tarafından uygulanmaya başlandığı 1940’lardan bu yana mevcut bilimsel gelişmeler ışığında güncellenmiş ve güncellenmeye de devam etmektedir. Yani Bobath yaklaşımı yaşayan bir konsepttir.

 

Bobath Yaklaşımını esasında Bertha Bobath’ın 1980’lerde söylediği bir söz özetlemektedir “…biz hareketi öğretmiyoruz, hareketi mümkün kılıyoruz.” Bu sözden hareketle Bobath Yaklaşımı çocuğun mevcut durumunu göz önüne alarak oyun aktiviteleriyle birlikte doğru tutuş teknikleri, pozisyonlamalar, hareketin teşvik edilmesi, terapide aileye ve ekip çalışmasına verdiği önem ve daha da önemlisi aileyi terapi içinde tamda olması gereken yere; merkeze koyması bakımından günümüzde çocuğun doğasına en yakın ve en etkin terapi yaklaşımlarından biridir.

 

Bobath Terapisti nörolojik yada benzer etkilenimi olan çocuklarda esas sorun olan merkezi sinir sistemi üzerine yoğunlaşır. Merkezi sinir sistemini normal motor gelişim basamaklarını çok iyi bilerek irdelemeye çalışır. Bunun sonucunda yapılan kapsamlı değerlendirmeler ile merkezi sinir sistemindeki sorunun sebep olduğu bulguyu ortaya çıkarır.  Ardından çocuğun ihtiyaçlarını belirler ve bu doğrultuda konseptin gereklerini uygular. Bunu yaparken de çocuğa resmin bütününü görerek bütüncül yaklaşır. Bir Bobath Terapist için normal motor gelişim, kas tonusu, refleksler, duyusal sorunlar, anormal hareket paternleri, algı, hafıza gibi parametreler çok önemlidir.

 

Bobath terapi içinde kullanılan tutuş teknikleri önemlidir bu tutuş teknikleri çocuk daha aktif kılınarak normal kas tonusunu sağlamak ve normal motor hareketleri artırmak mümkündür. Aile Bobath Terapistten bu teknikleri aile eğitimi kapsamında öğrenerek evde de bunları devam ettirir. Aile rehabilitasyon ekibinin en tabi ve en önemli üyesidir.

 

Konsept içinde çocuğun ihtiyacı dahilinde terapinin ana amacına sadık kalınarak atla terapi (Hippoterapi), havuz terapi (Aquaterapi), duyu bütünleme terapisi, kinesiotape ve theratogs vs. gibi yöntemlerle desteklenebilir.

 

Bobath Terapi içinde ortez ve adaptif yardımcı cihaz kullanımı çok önemlidir. Terapi ihtiyaç doğrultusunda mutlaka doğru seçilmiş ortez ve tonusun düzenlenmesine yardımcı botox ve seri alçılama gibi yöntemlerle desteklenmelidir.  Bu sayede oluşması muhtemel kas-iskelet sorunları azaltılacak yada ortadan kaldırılacaktır.

 

Gelişmeler ışığında kendimizi güncelliyor ve kurumumuzda en güncel terapi yöntemlerini uyguluyoruz.

 

 

M.Turan ÇİĞDEM

Fizyoterapist-Bobath Terapist

Post a Comment

Görüşme Başlat
Bizimle İletişime Geçin
Hoş Geldiniz
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

User registration

You don't have permission to register

Reset password