Her şey bir HAYAL'le Başlar...
Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin
Hoşgeldiniz
TEL: 0352 223 89 89
Sosyal Medya Hesaplarımız

Botox (Botulinum Toxin) Nedir?

Botox (Botulinum Toxin) Nedir?

Botox spastisitenin görüldüğü yani aşırı kasılan tonusu artmış kasın geçici olarak gerginliğini azaltan, o kası bir süre kısmen devre dışı bırakan kas içi enjeksiyonla uygulanan bir yöntemdir.

Botoxun etkisi genelde 3. günde başlar 10. günde maksimum düzeye ulaşır. Günümüzde botox daha etkin olduğu için birçok hekim tarafından yaklaşık 10 günlük alçı ile uygulanmaktadır. Botox uygulamasının ardından hekim ayağı çoğu zaman kasıklara kadar alçıya alır. Bu durumda da alçıya bağlı kaşıntılar dışında karşılaşılan önemli bir sorun yoktur. Ek olarak Botox sonrası uygulama yapılan kasta enjeksiyon bölgelerinde minik morluklar ve hafif ağrı olabilir ve bu durum kısa süre içinde düzelecektir.

Botoxun spastisiteyi tedavi ettiği düşünülmemelidir. Botox spastisiteyi sadece kas sinir kavşağında ki bağlantıyı sağlayan mekanizmaya yaptığı etkiyle geçici bir süre ortadan kaldırır. Bu süreç içinde yani çocuğun daha gevşek kaldığı dönemde yoğun fizyoterapi seansları ile çocuğa normal hareket deneyimi kazandırılmaya çalışılır. Özetle değişen kas tonusu ile merkezi sinir sistemi daha çok ve doğru uyarana maruz kalma fırsatına erişir.

Yürüme analizi ve botulinum toksininin birlikte kullanımının, cerrahi uygulama yaşını geciktirdiği ve ameliyat gereksinimini %40’lara varan oranda azalttığı gösterilmiştir. Bunun gibi çoğu çalışmada olumlu sonuçlar kanıtlanmıştır. Kritik aşama ise hangi kasa, ne zaman, ne dozda uygulanacağıdır. Botox fizyoterapist ve hekiminizin ortak kararıyla belirli aralıklarla tekrarlanmalıdır.

Botoxun Faydaları Nelerdir?

Mevcut fonksiyonel kapasiteyi artırmaya katkı sağlar.

Kontraktür gelişimini önlemede önemlidir.

Kas uzatma ameliyatı gibi ihtiyaç duyulan yöntemler için uygun yaşa kadar çocuğa zaman kazandırır.

Normale yakın tonus ile çocuğa normal hareket deneyimi kazandırmaya fırsat oluşturur.

 

M.Turan ÇİĞDEM

Fizyoterapist

Kaynaklar:

Molenaers G ve ark. TheEffects of QuantitativeGaitAssessmentandBotulinumToxin A on MusculoskeletalSurgery in ChildrenwithCerebralPalsy.

Burç H. ve ark.-Role of botulinumtoxin in cerebralpalsy

Allan M Glanzman ve ark. -Efficacy of botulinumtoxinA,serialcasting, andcombinedtreatmentforspasticequinus: a retrospectiveanalysis

Mintaze Kerem Günel -Rehabilitation of childrenwithcerebralpalsyfrom a physiotherapist’sperspective

  1. Grahamve ark.-Botulinumtoxintype A management of spasticity in thecontext of orthopaedicsurgeryforchildrenwithspasticcerebralpalsy

 

Post a Comment

Görüşme Başlat
Bizimle İletişime Geçin
Hoş Geldiniz
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

User registration

You don't have permission to register

Reset password