Her şey bir HAYAL'le Başlar...
Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin
Hoşgeldiniz
TEL: 0352 223 89 89
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kontraktür Nedir?

Kontraktür Nedir?

Spastisite yani normalden fazla kasılan kas uzun vadede doğru müdahale edilmediği takdirde kasın uzama yeteneğindeki kayıpla birlikte kasta elastikiyet kaybına neden olur.  Uzun süreler kasılı kalan kas eklem çevresi yumuşak dokuları da içine alarak eklem ve kasın hareketliliğini azaltır. Bunların sonucunda ortaya çıkan yapısal değişiklik kontraktür tablosudur.

Kontraktür tedavi edilmediği takdirde yürüyememe yada yürüyüşte bozulmalar, ağrı, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlılık, tekrarlayan operasyonlar, ağrıdan dolayı ortez kullanamama gibi birçok soruna sebep olmaktadır.

Kontraktür için önemli olan riski önceden analiz edip henüz oluşmadan spastisiteyi yada sebep olacak diğer faktörleri ortadan kaldırmaktır. Erken ve doğru fizyoterapi kontraktür oluşumunu engellemekte yada en aza indirmektedir.

Kontraktür En çok Nerelerde ve Nasıl Oluşur?

Serebral Palsinin tipine bağlı olarak değişmektedir. Diplejik çocuklarda ağırlıklı olarak kalça ve diz tutulurken kuadriplejik çocuklarda ağırlıklı olarak bunlara el bileği, parmaklar ve bazen dirsekte eşlik etmektedir. Hemiplejik çocuklarda ise çoğunlukla ayak bileği ve el bileği etkilenmektedir.

Serebral Palsili çocukların birçoğunda en çok etkilenim diz arkasında bulunan hamstring kaslarındadır. Hamstringlerin aşırı kasılmasına bağlı olarak zamanında yapılmayan yada eksik kalan fizyoterapi, ortez kullanımının olmaması yada yanlış ortez seçimi ve botox uygulamalarındaki eksiklikler kasın kısalması, elastikiyetini kaybetmesiyle sonuçlanabilmektedir. Bunların sonucunda ise ortaya çıkacak tablo genellikle bükük diz yürüyüşü olacaktır. Maalesef ki Serebral Palsili çocukların %69’u diz de bükülme yönünde bu ve benzeri diz sorunları yaşamaktadır.

Kalça ise diğer dikkat edilmesi gereken eklemlerden biridir. Kalça çevresinde bulunan kasların aşırı kasılması yada eklem çevresi kas dengesizlikleri sonucu kalça gelişimi olması gereken şekilde ilerlemeyebilir. Bunun sonucunda kalçayı büken kaslarda kontraktür gelişebilir. Görüntü genelde kalçalarda bükülme ve belde ki lordozun yani hafif çukurumsu görüntünün artmasıdır.

Ağırlıklı olarak kuadriplejik çocuklarda ve bazende Hemiplejik çocuklarda olmak üzere el bileği ve parmaklarda da kontraktürler görülebilir.

Kontraktür Nasıl Tedavi Edilir?

Kontraktür için asıl tedavi, ekibin riski gözlemleyerek bu durumu kontrol altına almasıdır. Tedavi ekibinin vereceği egzersizler, tutuşlar, pozisyonlamalar, ekibin tavsiye edeceği ortezler, yardımcı araç gereçler ve botox uygulamaları gibi yöntemler kontraktürü engelleyecek yada azaltacaktır.

İleri düzey kontraktürlerde ise kas uzatma ameliyatları, eklem kapsülüne yönelik müdahaleler, tendonlara yönelik müdahaleler gibi uygulamalar cerrahlar tarafından uygulanmaktadır. Cerrahınız size mevcut durumu ve gelecekteki potansiyelide göz önüne alarak en doğru kararı verecektir.

Özetle kontraktür çoğu zaman önlenebilir bir sorundur. Aile tedavi ekibinin tavsiyelerini göz önünde bulundurarak tedaviyi 24 saate yaymaya çalışmalıdır. Normal hareket deneyimi kazandırılarak kasılmalar kontrol altına alınmaya çalışılmalıdır.

M.Turan ÇİĞDEM

Fizyoterapist

Kaynaklar:

Y.Temelli-Treatmentapproachestoflexioncontractures of theknee

Lucas R. Smith-Hamstringcontractures in childrenwithspasticcerebralpalsyresultfrom a stifferextracellularmatrixandincreased in vivosarcomerelength

Rodney K Beals-Treatment of kneecontracture in cerebralpalsybyhamstringlengthening, posteriorcapsulotomy, andquadricepsmechanismshortening

 

Post a Comment

Görüşme Başlat
Bizimle İletişime Geçin
Hoş Geldiniz
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

User registration

You don't have permission to register

Reset password