Her şey bir HAYAL'le Başlar...
Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin
Hoşgeldiniz
TEL: 0352 223 89 89
Sosyal Medya Hesaplarımız

Serebral Palsi (SP) Tipleri

Serebral Palsi (SP) Tipleri

Serebral Palsi yıllar boyunca çeşitli otoritelerce farklı şekilde sınıflandırılmıştır. Ancak son yıllarda kabul görmüş sınıflama şu şekildedir.

1.Spastik Serebral Palsi:

Serebral Palsinin en çok karşılaşılan tipidir. Kaslarda şiddeti değişkenlik göstermekle birlikte istemsiz kasılmalar (spastisite) görülür. Aşırı kasılma zaman içinde normal hareketin gelişimini engelleyip kas iskelet sorunlarına neden olabilir bu grupta. Dolayısıyla kullanılacak terapi yöntemleri, ilave girişimler ve yardımcı cihazlar (ortezler) çok önemlidir. Etkilenimin olduğu vücut bölgesine göre şu şekilde sınıflandırılır.

Diplejik SP: Bacakların kollara göre daha yoğun etkilendiği tiptir. Kollar ve el becerileri daha az etkilenmiştir. Aşırı kasılmanın bacaklarda yoğunlaşmış olması spastisitenin yoğunluğuna göre oturma döneminde tam popo üzerine oturamama, emekleme döneminde tavşan gibi zıplar tarzda emekleme, oturmadan ayağa kalkışta dizüstü-yarım diz üstü gibi geçiş basamaklarını kullanmamak, yürümeye başlandığı dönemde parmak ucunda, dizler bükük şekilde yada makaslayarak yürümek, bel çukurluğundaki artış ve kalçada ki bükük görüntü bu grup için tipiktir. Çocuklar çoğu zaman yere daha yakın ve daha dengeli oldukları için emeklemeyi çok yoğun tercih ederler beraberinde getireceği artı ve eksiler düşünülüp dikkat edilmelidir.

 

Hemiplejik SP: Vücudun sağ yada sol yarısının etkilendiği, etkilenen vücut yarısında ki kol ve bacakta aşırı kasılmanın görüldüğü SP tipidir. Hemiplejik çocukların çok büyük bir kısmı yürürler. Ancak bu simetrik olmayan durum yürüyüşteki ahengi bozabilir. Sırt üstü yatışta bir elin diğer ele göre daha az kullanımı,Oturmaya başlandığı dönemde bir tarafa yığılma ve o taraf el kullanımında ki azlık, emeklemeye başlandığı dönemde bir el üzerine daha az basma, yürümeye başlandığı dönemde parmak ucunu yerde sürüme, ayak bileğindeki düşüklük, bazen kalça ve leğen kemiğindeki asimetrik duruş ve yürüme esnasında etkilenmiş ayağa daha az basma tipik bulgulardır. Hemiplejik SP de duyusal sorunların daha yoğun görüleceği unutulmamalıdır.

 

Kuadriplejik SP:Genel bir vücut tutulumu söz konusudur. Kollar ve bacaklarla birlikte gövde de etkilenmiştir. Kollar ve bacaklar aşırı kasılırken gövde gevşek bir görüntüde olabilir. Eşlik eden bulgular diğer tiplere göre daha fazladır. Ağız ve yutak çevresi kaslarda da tutulum olabileceği için beslenme konusunda aile dikkatli olmalıdır.

 

2.Atetoid / Diskinetik SP:

Kaslarda ki istemsiz kontrol edilemeyen hareketler ile karakterizedir. Normal kas tonusunun yerine sürekli değişen bir artıp bir azalan kas tonusu hakimdir. Çoğu zaman basit bir hareketi yapmak vücudun diğer parçalarında kontrol edilemeyen kas hareketleri ile sonuçlanır dolayısıyla basit bir hareketi yapmak yoğun enerji tüketimi ve aşırı çaba gerektirir.Genelde vücudun üst yarısı alt yarısından daha yoğun etkilenir. Çoğunlukla sebebi doğum sonrası uzayan sarılık öyküsüne bağlı yaşanan kernikterustur.

3.Ataksik SP:

Serebral Palsinin en az görülen tipidir. Beyincik(Serebellum) etkilenimine bağlı olarak görülür. Başlangıçta hipotonik yani kasları gevşek olabilir. Hareketler beceriden uzak bir şekilde gerçekleşir. Kalem kullanmak gibi ince motor aktivitelerde zorlanırlar ve mevcut titremeleri daha da artabilir.

4.Karışık(Mix) Tip SP:

Birden çok tipe ait bulguların bir arada olduğu serebral palsi tipidir. Belirtiler çocuktan çocuğa çok farklı ve değişken olabilir.

M.Turan ÇİĞDEM

Fizyoterapist

 

Post a Comment

Görüşme Başlat
Bizimle İletişime Geçin
Hoş Geldiniz
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

User registration

You don't have permission to register

Reset password