Her şey bir HAYAL'le Başlar...
Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin
Hoşgeldiniz
TEL: 0352 223 89 89
Sosyal Medya Hesaplarımız
Top

YARDIMCI CİHAZLAR

YARDIMCI CİHAZLAR

Ayakta Durma Sehpaları

Ayakta durma sehpaları serebral palsili çocuklarda kullanımı çok önemlidir. Kullanılmasının faydaları ;

Dikey pozisyonu algılamak

Doğru dizilimle ağırlık aktarmak

Kasları kuvvetlendirmek

Çevreyle olan etkileşimi artırmak

Gövde ve el kullanımını artırmak

Dikey pozisyonu algılamak uzay içinde ki vücut algısı için çok önemlidir. Bunun için ayakta durma sehpaları 90 derecede sabit kullanılır ancak çocuğun mevcut ihtiyacına göre farklı şekilde açı ayarlanarak ta kullanılabilir.

1.Prone Stander: Açısı artırılarak öne doğru eğim verilmiştir. Bilhassa ekstansiyon miktarını artırmak kalça ve sırt kaslarını daha aktif kullandırmak için tercih edilir. Diplejik çocuklarda iyi bir seçimdir.

2.Supine Stander: Açısı azaltılarak geriye doğru eğim verilmiştir.  Tam dik pozisyonu tolere edemeyen çocuklarda, baş ve gövde kontrolü yeterli olmayan çocuklarda kullanılır. Çocuk yatmamalıdır bu pozisyonda da aktif olmalıdır. Açı kademeli olarak artırılarak tam dik pozisyona ulaşılmaya çalışılır. Başlangıç için kuadriplejik çocuklar ve Hipotonik çocuklar için iyi bir seçim olabilir.

3.Dinamik Stander: Ayakta durmanın yanında sehpaya monte edilmiş tekerlekler ile mobilite kazandırılmıştır. Birleşik reaksiyonların zorlu durumda ortaya çıktığı düşünüldüğünde kullanımı sınırlıdır.

Yemek Yeme Sandalyeleri

Çocuğun doğru pozisyonunu yemek yerken de devam ettirmek için ve doğru gövde desteği ile elleri daha rahat kullanmasını, daha bağımsız olmasını sağladığı için tercih edilmelidir.

Yürüteç-Walker

Serebral Palsili çocukların walker kullanımı yürümeye verdiği önemli ölçüdeki destekten ötürü önemlidir. Birçok Serebral Palsili çocukta walker kullanmak kötü bir durummuş gibi algılansa da doğru zamanda kullanılan ve uygun ölçüde ve tipte seçilen walker yürümenin ilerleyen basamaklarında ciddi oranda fayda sağlayacaktır. Koltuk değnekleri, kanedyenler ve bastonlar her ne kadar daha hareketli merdiven çıkmada daha rahat olsa da uzun vadede walker çoğu çocukta daha avantajlıdır. Walkerın verdiği maksimum destek ve sağladığı simetri tercih sebebidir.

Çocuğun ihtiyacınagöre walker seçimi önemlidir. Ayakta dik durabilmemiz için gerekli olan ekstansör tonus ve kuvvetler çoğu serebral palsili çocukta maalesef ki ciddi anlamda zordur ama ulaşılmaz değildir. Dolayısıyla verilecek yürütecinde bu yapıyı desteklemesi gerekir.

1.Ters Yürüteç-Posterior Walker:En çok tercih edilen yürüteçtir. Çoğu çocuğun ilk etapta kullanmakta zorlandığı ancak uzun vadede ekstansör kaslarda yarattığı aktivite nedeniyle tercih nedenidir. Yanlış kasların aşırı kullanımı, spastisite, yer çekimi gibi nedenlerle kalçayı-dizi büken kaslarda meydana gelebilen kontraktür riskini azaltacaktır. İstisnalar hariç tekerlekli modeller tercih edilir ki çocuk daha mobil olabilsin.

2.Düz Yürüteç-Anterior Walker:Dikkatli yaklaşılması gereken walker çeşididir. Çoğu çocuk fleksör yönde yani vücut parçalarının büküldüğü yönde hareketleri kullanmayı tercih eder. Anterior Walker bunu daha da tetikleyerek bilhassa kalçayı büken kaslarda kontraktür gelişimini uzun vadede artırabilir. Gövdesinde geriye doğru aşırı hareketi olan çocuklarda tercih edilebilir.

Oturma Yardımcıları

Oturma yardımcıları çocuğun mevcut durumuna göre ellerini daha iyi kullanması, gövdesine yeterli desteği vermesi gibi çeşitli sebeplerle kullanılır. Çocuğun ihtiyaçlarına ve boyutlarına göre adapte edilebilmelidir.

Koltuk Değnekleri-Kanedyenler

Günümüzde olumsuz etkilerinden dolayı koltuk altından kullanılan koltuk değnekleri kullanılmamaktadır. Kanedyenede dikkatli yaklaşmakta fayda vardır. Çoğu serebral palsili çocuk kanedyen kullanırken yetersiz gövde ve kalça kontrolünden dolayı öne eğilmekte uzun vadede oluşabilecek skolyoz riskini ve kalça kontraktür riskini artırmaktadır. Ters walker kullanımında ısrar edilerek çok acele edilmemelidir. Mobiliteyi artırması, merdiven inip çıkmayı mümkün kılması daha hafif olması avantajlı yönleridir.

Tekerlekli Sandalyeler

Çocuğun boyutuna göre maksimum desteği veren tekerlekli sandalye en idealidir. Çeşitli desteklerle sandalyede oturan çocuk desteklenmelidir. Sandalyede dik oturamayan öne doğru yığılan kontraktürü olmayan çocuk için poposunun altına verilecek küçük bir üçgen kama şeklinde minder çözüm olacaktır. Sağa sola bükülen çocuklar içinse yanal destekler artırılarak gövde normal pozisyona alınmalıdır. Ayaklar boşlukta sallanmamalı ayak destekleriyle temas etmeli ve doğru pozisyonda durduğundan emin olunmalıdır. Bacağın iç kısımlarında yoğun spastisite yaşayan çocuklar içinse paça arasına yumuşak malzemeden destekler(abduktör yastık) kullanılabilir. Baş kontrolü olmayan çocuklar ise mutlaka yine yumuşak malzemeden yapılmış baş desteği kullanmalıdır. Çocuğun kontrolsüz ve ani hareketleri varsa yada tekerlekli sandalye içinde pozisyonlanmakta zorlanan çocuklarda mutlaka emniyet kemerleri tercih edilmelidir. Kısacası doğru tekerlekli sandalye doğru dizilimi devam ettirmelidir.

Elektrikli tekerlekli sandalye ise zihinsel durumu yeterli ancak mobilite için yeterli potansiyele ulaşamamış çocuklarda kullanılır.

Çocuğun yürüme potansiyeli olmadığına aile yada çevresi karar vermemelidir. Tedavi ekibinin ortak görüşüyle bu karara varılmalı doğru zamanda geçilmelidir. Tekerlekli sandalyenin manuel yada elektrikli olması gerekliliği, tekerlekli sandalyenin çeşidi ve özelliklerine de yine bu ekip karar vermelidir.

Her çocuğun sorunun kendine özel olduğunu biliyoruz ve bundan dolayı kurumumuzda çocukların ihtiyaçları belirliyoruz ve kişiye özel çözümler sunuyoruz.

M.Turan ÇİĞDEM

Fizyoterapist

Post a Comment

User registration

You don't have permission to register

Reset password